BY229B-800-E3/81
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
BY229B-800-E3/81
Part Number : BY229B-800-E3/81
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : BY229B-800-E3/81 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Recovery Time : 145 ns
Forward Current : 8 A
Reverse Voltage : 800 V
Max Surge Current : 100 A
Element Configuration : Common Cathode
Reverse Recovery Time : 145 ns
Operating Supply Voltage : 7 V
Max Operating Temperature : 150 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 100 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 309 In Stock
Applications : Appliances Motor drives Gaming
Case/Package : TO-263-3
Number of Pins : 1006
Forward Voltage : 1.85 V
Clamping Voltage : 15 V
Peak Reverse Current : 10 µA
Max Power Dissipation : 60 W
Max Reverse Voltage (DC) : 800 V
Average Rectified Current : 8 A
Min Operating Temperature : -40 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 800 V