BY500-200-E3/54
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
BY500-200-E3/54
Part Number : BY500-200-E3/54
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : BY500-200-E3/54 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Number of Pins : 2
Forward Voltage : 1.35 V
Max Surge Current : 200 A
Element Configuration : Single
Max Reverse Voltage (DC) : 200 V
Max Operating Temperature : 125 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 200 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 552 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Building automation Enterprise projectors
Recovery Time : 200 ns
Forward Current : 5 A
Reverse Voltage : 200 V
Peak Reverse Current : 10 µA
Reverse Recovery Time : 200 ns
Average Rectified Current : 5 A
Min Operating Temperature : -50 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 200 V