VS-30BQ040TRPBF
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-30BQ040TRPBF
Part Number : VS-30BQ040TRPBF
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : VS-30BQ040TRPBF More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Length : 7.11 mm
Termination : SMD/SMT
Number of Pins : 2
Forward Voltage : 530 mV
Peak Reverse Current : 500 µA
Max Reverse Voltage (DC) : 40 V
Max Operating Temperature : 150 °C
Natural Thermal Resistance : 12 °C/W
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 2 kA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 40 V
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 90 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Data center & enterprise computing TV
Width : 6.22 mm
Packaging : Cut Tape
Case/Package : SMC
Forward Current : 4 A
Max Surge Current : 2 kA
Element Configuration : Single
Average Rectified Current : 3 A
Min Operating Temperature : -55 °C