SPV1002D40TR
Part Number : SPV1002D40TR
Manufacturer : STMicroelectronics
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : SPV1002D40TR More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Packaging : Digi-Reel®
Number of Pins : 3
Forward Voltage : 230 mV
Peak Reverse Current : 10 µA
Average Rectified Current : 16 A
Min Operating Temperature : -40 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 40 V
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 64 In Stock
Applications : Wired networking Factory automation & control Data storage
Weight : 2.000002 g
Case/Package : D2PAK
Forward Current : 16 A
Max Surge Current : 250 A
Max Reverse Voltage (DC) : 40 V
Max Operating Temperature : 175 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 250 A