VS-40EPS12PBF
Part Number : VS-40EPS12PBF
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : VS-40EPS12PBF More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Height : 20.7 mm
Schedule B : 8541100080
Number of Pins : 2
Forward Voltage : 1.1 V
Max Surge Current : 475 A
Element Configuration : Single
Average Rectified Current : 40 A
Min Operating Temperature : -40 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 475 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 1.2 kV
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 391 In Stock
Applications : Wired networking Power delivery Enterprise machine
Width : 5.3 mm
Length : 15.9 mm
Case/Package : TO-247-2
Forward Current : 40 A
Reverse Voltage : 1.2 kV
Peak Reverse Current : 100 µA
Max Reverse Voltage (DC) : 1.2 kV
Max Operating Temperature : 150 °C
Natural Thermal Resistance : 0.2 °C/W
Peak Non-Repetitive Surge Current : 475 A