Z8F082ASH020EG
Contact Now
Z8F082ASH020EG
Part Number : Z8F082ASH020EG
More Information : Z8F082ASH020EG More Information
ECAD : Request Free CAD Models
RAM Size : 1 kB
Interface : IrDA, UART, USART
Memory Size : 8 kB
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Max Frequency : 20 MHz
Number of I/Os : 17
Watchdog Timer : Yes
Core Architecture : eZ8
Operating Supply Voltage : 3.3 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Number of Programmable I/O : 17
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty : 642 In Stock
Applications : Infotainment & cluster Electronic point of sale (EPOS) Data storage
Frequency : 20 MHz
Access Time : 20 µs
Memory Type : FLASH
Case/Package : SOIC
Data Bus Width : 8 b
Number of Pins : 20
Oscillator Type : Internal
Max Power Dissipation : 430 mW
Max Operating Temperature : 105 °C