RAC05-12SB-E
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
RAC05-12SB-E
Part Number : RAC05-12SB-E
Manufacturer : RECOM Power
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : RAC05-12SB-E More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: RECOM Power. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Depth : 15.16 mm
Width : 25.4 mm
Length : 50.8 mm
Features : SCP
Case/Package : Module
Output Current : 420 mA
Number of Outputs : 1
Max Output Voltage : 12 V
Max Power Dissipation : 5 W
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty : 318 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Motor drives Portable electronics
Mount : Through Hole
Height : 15.16 mm
Weight : 30 g
Efficiency : 73 %
Power Rating : 5 W
Output Voltage : 12 V
Max Output Current : 420 mA
Voltage - Output 1 : 12 V
Max Operating Temperature : 70 °C